זוכות בפרס קרן יפה לונדון יערי לשנת 2016

אוקסנה חריזמן (47) משדרות, מתנדבת במרכז מז"ח בעיר- מרכז זכויות חברתיות, שעוזר לתושבי העיר בבעיות מול רשויות, עניינים משפטיים, ביטוח לאומי, הוצאה לפועל, בריאות, צרכנות ועוד. אוקסנה היא חלק מצוות מתנדבים תושבי שדרות. פעמיים בשבוע הצוות מקבל קהל ועוזרים לאנשים בחיפוש מידע, כתיבת מכתבים, ייעוץ משפטי, בירור זכויות, ועוד. אוקסנה מסייעת גם לתרגם לרוסית מול הפונים שאינם דוברי עברית, ולתרגם הודעות שאנו מפרסמים לקהל הפונים שלנו.
בנוסף משתתפת אוקסנה בקבוצות פעילות של קידום זכויות קהילתיות בתחום התחבורה ציבורית וזכויות בבריאות.

מונא ערוק (38) מיפיע, רכזת מהפך תע'ייר ביפיע, מנהיגה את הקהילה ואת הנשים במאבקים מקומיים תוך התמודדות עם מערכת הגבלות הנובעות מניתוקה של הקהילה מהחברה הישראלית, וממעמדן הנמוך של נשים בשכונה קשה זו. יחד הן דאגו לקו תחבורה ציבורית באזורן, שיסיע אותן למוקדי מסחר ותעסוקה ולשירותי הבריאות והרווחה ללא תלות בבני- זוגן. מונא אף מנהלת קורס ללא תשלום ללימודי עברית חינם לכ- 20 נשים. נשים אלה יכולות לקיים קשרים עם החברה הישראלית, להתקדם בתוכה וליהנות ממשאביה. במאבקה באלימות נגד נשים, יזמה מונא סדנאות להתנהגות בטוחה ברשת ופגישות עם עמותות נשים נגד אלימות בנצרת. למרות ההתנגדויות בקהילה, יוזמות אלה הצליחו ובוגרות הסדנאות העבירו שיעורים דומים לתלמידות ביה"ס.

חנין סמיר מגאדלה (32) מבאקה אלגרבייה, עובדת סוציאלית בהכשרתה, עזבה את העבודה הסוציאלית והחליטה להקים מערכת התנדבותית עצמאית. יחד עם שותפים לחזון, יזמה חנין את עמותת "סאלאמתקום" ("רפואה שלמה"), המוקדשת לליווי נפשי ומשפטי לילדים בודדים וקשיי יום המגיעים מהגדה ומעזה ומאושפזים בבתי חולים בישראל לבד, ללא הורים, ללא אוכל, לבוש וכל הצרכים הבסיסיים. כמו כן, העמותה מספקת לילדים ולמשפחותיהם תרגום לעברית, אירוח, בישול ומארגנת מסיבות יום- הולדת. כיום פועלים בפרויקט מתנדבים רבים בגילאים שונים, כאשר מירב הפעילות היא בירושלים, אך מתפרשת גם לשאר חלקי הארץ.

ריקי כהן בנלולו (39) מאשדוד קיבלה את הפרס השנה על פעילותה למען נשים מתחת לקו העוני, שזכאותן לדיור הציבורי נפסלה. רבות מהן חד- הוריות ונפגעות אלימות שקולן מושתק, אך הן זקוקות לקורת גג כדי לקיים את משפחותיהן ולגדל את ילדיהן בביטחון. כאשר עברה ריקי מירושלים לאשדוד- עיר העומדת לפני תנופת בנייה- היא הקימה קהילה אקטיביסטית של קבוצות הפועלות מול ועדות הכנסת, גורמים מוניציפליים והחברות המשכנות.